Ciężkie, zmęczone lub opuchnięte nogi? Żylaki? Ból nóg? Nocne skurcze?

To wszystko objawy schorzenia żył, które mogą zdecydowanie pogorszyć Twoją jakość życia, choć nawet Twoi najbliżsi mogą nie zdawać sobie z tego sprawy. Pogorszenie jakości życia to częsty i powszechnie występujący problem, którego jesteśmy w pełni świadomi.

„Co się dzieje z moimi nogami?”

Uczucie ciężkich nóg samo w sobie nie jest chorobą. Jest tylko objawem innego problemu. Ciężkie nogi, podobnie jak opuchnięte i bolesne kostki czy nocne skurcze, mogą świadczyć o tym, że występuje u Ciebie przewlekła niewydolność żylna (PNŻ).

Sekret tkwi w żyłach

Żyły to naczynia krwionośne, którymi krew płynie do serca. Ponad 60% objętości krwi znajduje się w żyłach. U chorych na przewlekłą niewydolność żylną krew nie przepływa prawidłowo do serca ze względu na niewydolność zastawek żylnych. Doprowadza to do „zatorów” oraz refluksu żylnego, szczególnie w nogach. Aby lepiej zrozumieć, na czym polega to schorzenie, obejrzyj krótki film.

Przewlekła niewydolność żylna – podział według stopnia nasilenia

Przewlekła niewydolność żylna to postępujące schorzenie, które z biegiem czasu przybiera na sile, o ile nie jest prawidłowo leczone. Możemy wyróżnić aż 8 stopni nasilenia choroby, z których każdy daje charakterystyczne dla siebie objawy. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym łatwiej Ci będzie poradzić sobie z przewlekłą niewydolnością żylną i jej objawami.

Stopień C0

Brak widocznych objawów choroby żylnej

Stopień C1

Obecność teleangiektazji i pajączków

Stopień C2

Żylaki

Stopień C3

Żylaki i obrzęki

Stopień C4a

 Przebarwienia skóry, plamica, wyprysk

Stopień C4b

Lipodermatoskleroza, zanik biały

Stopień C5

Zagojone owrzodzenia żylne

Stopień C6

Czynne owrzodzenia żylne

„Jakie są ewentualne czynniki ryzyka?”

Jeżeli zauważyłeś u siebie te objawy, pewnie zastanawiasz się, co może być ich przyczyną i szukasz informacji na ten temat we wszystkich możliwych źródłach. Istnieje szereg czynników ryzyka predysponujących do wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub farmaceutą, którzy pomogą we wczesnym rozpoznaniu schorzenia i jego leczeniu.

Długotrwałe stanie

Długotrwałe siedzenie

Wiek

Ciąża

Nadwaga i siedzący tryb życia

Czynniki dziedziczne

„Czy jestem w grupie ryzyka?”

Przewlekła niewydolność żylna to częste schorzenie, szczególnie u osób w starszym wieku. Prawie każdy w którymś momencie swojego życia będzie musiał borykać się z chorobą żylną. Nawet jeżeli nie występowały dotąd u Ciebie żadne widoczne objawy przewlekłej niewydolności żylnej, możesz i tak znajdować się w grupie ryzyka. Przewlekła niewydolność żylna lub żylaki to schorzenia, które często zaczynają się rozwijać w sposób niedostrzegalny w obrębie ścian żył. Jeżeli nie są odpowiednio leczone, mogą doprowadzić do poważniejszej choroby żylnej.

 

Zgłaszanie działań niepożądanych

Email: drugsafety.pl@stada.com
Tel: +48 22 737 79 20