Hemoroidy

Hemoroidy – szczególny rodzaj choroby żylnej, powodujący jeszcze większy dyskomfort

Hemoroidy to nic innego, jak szczególny rodzaj żylaków. Żylaki powstają zazwyczaj tuż pod skórą kończyn dolnych. W niektórych przypadkach mogą jednak także powstawać w okolicy odbytu. Określane są wtedy mianem hemoroidów. Hemoroidy powstają zwykle u osób w wieku od 45 do 65 lat – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Hemoroidy często postrzegane są jako wstydliwa i bardzo kłopotliwa przypadłość.

W okresie ciąży, w związku ze stopniowym wzrostem objętości macicy w obrębie jamy brzusznej następuje szereg fizjologicznych zmian, mogących skutkować powstaniem guzków hemoroidalnych. Podstawowym mechanizmem doprowadzającym do pojawienia się hemoroidów w ciąży jest wzrost ciśnienia żylnego wywołany uciskiem macicy na niektóre żyły jamy brzusznej i miednicy, w tym na największą żyłę jamy brzusznej: żyłę główną dolną.

Zwiększenie ciśnienia w tej żyle przekłada się na zwolnienie przepływu krwi w jej wnętrzu, a także zwiększenie ciśnienia w żyłach doprowadzających do niej krew (m.in. w żyłach okolicy odbytu), co skutkuje powstaniem żylakowych poszerzeń w ich obrębie.

Epidemiologia

Nawet 1/4 kobiet ma objawy choroby hemoroidalnej, a częstość jej występowania wzrasta w wieku rozrodczym. Szczególnie narażone są ciężarne. Uważa się, że nawet 85% kobiet w trzecim trymestrze ciąży cierpi z powodu dolegliwości związanych z hemoroidami.

Zwykle hemoroidy, które wystąpiły w związku z ciążą zanikają po porodzie lub przestają krwawić. Ważne znaczenie ma unormowanie pracy jelit, unikanie dźwigania i normalizacja masy ciała, która niekiedy zbyt wzrasta w ciąży.

Jakie są przyczyny powstania hemoroidów?

Powiększanie się guzków krwawniczych (choroba hemoroidalna, hemoroidy) jest wyrazem przemijającego lub stałego wzrostu ciśnienia albo zastoju w odbytniczych splotach żylnych. Dochodzi do tego zarówno w sytuacjach całkiem codziennych, banalnych, jak i w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych. Ta pierwsza, częstsza kategoria to:

 • Nawykowe zaprcie
 • Biegunka
 • Ciąża
 • Siedzący tryb życia
 • Biegi długodystansowe.


Hemoroidy występują także u osób z cięższymi, rzadszymi chorobami:

 • Marskością wątroby
 • Guzami miednicy małej
 • Wrodzonym brakiem zastawek żylnych w żyłach trzewnych.

Objawy hemoroidów

Dominującym objawem jest:

 • Krwawienie z odbytu. Jest to krwawienie świeżą krwią towarzyszące wypróżnieniu, szczególne w przypadku wytężonej defekacji w przebiegu zaparcia. Obecność skrzepów krwi, ciemnowiśniowej krwi lub smolista, czarna barwa stolca wskazują na inne, z reguły poważniejsze choroby. Jeśli krwawienie jest intensywne, widoczna jest krew w muszli klozetowej, jeśli jego natężenie jest mniejsze widoczne są tylko pasemka krwi powlekające stolec lub jedynie ślady krwi na papierze toaletowym. Krwawienie z hemoroidów jest najczęstszą przyczyną krwawienia świeżą, czerwoną krwią z odbytu. Zwykle hemoroidy nie prowadzą do niedokrwistości, ale w przypadku obfitych częstych krwawień może dojść nawet do głębokiej niedokrwistości.


Inne objawy choroby hemoroidalnej to:

 • Uczucie niecałkowitego wypróżnienia
 • Świąd i pieczenie w okolicy odbytu
 • Ból, podrażnienie, dyskomfort w okolicy odbytu
 • Wyciek śluzu
 • Hemoroidy wewnętrzne, powiększając się podczas parcia na stolec mogą wypadać na zewnątrz i cofać się samoistnie do kanału odbytu. Niekiedy konieczne jest ich ręczne odprowadzenie, a w postaci bardzo zaawansowanej ulegają zadzierzgnięciu i nie można ich odprowadzić do środka. Wówczas hemoroidy są stale widoczne na zewnątrz odbytu i mogą być bolesne. W przypadku wystąpienia zakrzepu w guzku krwawniczym zewnętrznym lub pęknięcia żyły pojawia bolesna okrągła, sinawa grudka widoczna na skórze w pobliżu odbytu. Po ustąpieniu ostrego stanu ból ustępuje, guzek z zakrzepem zmniejsza się i powstaje fałd skórny.

Zapobieganie powstaniu hemoroidów

Najlepszym sposobem uniknięcia hemoroidów jest dbałość o regularne wypróżnienia. Ważna jest odpowiednia dieta bogata we włókna roślinne, unikanie potraw sprzyjających zaparciom: czekolady, mocnej herbaty. Zaleca się umiarkowany wysiłek fizyczny, unikanie sytuacji prowadzących do wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej, np. dźwigania. Osobom mającym siedzący tryb życia zaleca się przerywanie siedzenia kilkuminutowymi ćwiczeniami, spacerem.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Email: drugsafety.pl@stada.com
Tel: +48 22 737 79 20