Czym są hemoroidy?

Hemoroidy to po prostu szczególny rodzaj żylaków. Żylaki powstają zazwyczaj tuż pod skórą kończyn dolnych. W niektórych przypadkach mogą jednak także powstawać w okolicy odbytu. Mówimy wówczas o hemoroidach.

Hemoroidy to obrzęknięte i poszerzone naczynia krwionośne u ujścia odbytu. Chociaż hemoroidy nie są niebezpieczne, często postrzegane są jako wstydliwa i kłopotliwa przypadłość.  Mogą też powodować duży dyskomfort, świąd, ból i krwawienie.

Powstają zwykle u osób w wieku od 45 do 65 lat – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Hemoroidom najłatwiej zapobiegać, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia i prawidłowo dbając o higienę narażonych miejsc. Jednak w przypadku ostrych i przedłużających się dolegliwości zalecane jest leczenie.

Sekret tkwi w żyłach

Hemoroidy są podobne do żylaków na nogach, ale występują w innej, znacznie bardziej kłopotliwej części ciała. Aby lepiej zrozumieć, na czym polega to schorzenie, obejrzyj krótki film.

Jakie są objawy hemoroidów 1

W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości mogą występować różne objawy. Są to:

• świąd, podrażnienie, obrzęk lub ból w okolicy odbytu

• uczucie pieczenia lub dyskomfortu w okolicy odbytu

• wysięk, wydzielina lub krwawienie przed wypróżnieniem lub w jego trakcie

• niekontrolowane oddanie stolca

• uczucie pulsowania w podbrzuszu lub w okolicy odbytu

• wzrost ciśnienia

• obrzęk i wypukłości w okolicy odbytu.

Co wywołuje hemoroidy? 1

Jedną z najczęstszych przyczyn hemoroidów jest wzmożony ucisk na naczynia krwionośne wokół zwieracza odbytu. Może to być spowodowane na przykład zbyt mocnym parciem na stolec lub zbyt długim siedzeniem na toalecie. Nacisk na zwieracz odbytu oraz jego zaciskanie mogą zaburzyć przepływ krwi wokół odbytu. Rośnie wówczas ciśnienie w kanale odbytu, prowadząc do powstawania obrzęku żył.

Powstawaniu hemoroidów sprzyjają następujące czynniki:

długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej

ciąża

dieta uboga w błonnik

przewlekła biegunka lub zaparcia

otyłość i siedzący tryb życia (nadwaga)

regularne dźwiganie

starzenie się

Hemoroidy podczas ciąży

Kobiety w ciąży są narażone na podwyższone ryzyko rozwoju hemoroidów. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się macica wywiera dodatkowy ucisk na jelita i otaczające je naczynia krwionośne. Dzięki stosowaniu Venoruton®-u forte można znacznie złagodzić objawy hemoroidów w czasie ciąży.

Venoruton® forte jest dobrze tolerowanym, bezpiecznym i skutecznym lekiem na hemoroidy w czasie ciąży. W znaczący sposób łagodzi objawy. Można go stosować o 4 miesiąca ciąży. Zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Venoruton® forte jest dobrze tolerowanym lekiem na hemoroidy występujące w okresie ciąży. 2

Hemoroidy często samoistnie ustępują po porodzie, dlatego w czasie ciąży głównie stosowane jest leczenie objawowe. W łagodzeniu objawów hemoroidów w czasie ciąży Venoruton Forte charakteryzuje się znaczną skutecznością i bezpieczeństwem stosowania. Venoruton Forte jest dobrze tolerowany.

 

Hemoroidy wewnętrzne i zewnętrzne²

Rozróżniamy dwa różne typy hemoroidów: wewnętrzne i zewnętrzne. Chociaż dokonujemy rozróżnienia między poszczególnymi typami, w praktyce hemoroidy zewnętrzne są po prostu przedłużeniem hemoroidów wewnętrznych. Zarówno hemoroidy zewnętrzne, jak i wewnętrzne mogą powodować dolegliwości takie jak świąd, podrażnienie, ból, obrzęk czy krwawienie. W przypadku hemoroidów zewnętrznych objawy są znacznie bardziej nasilone.

www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscauses

Hemoroidy: 4 stopnie zaawansowania choroby1

Hemoroidy to choroba o charakterze postępującym. Generalnie rozróżnia się cztery stopnie zaawansowania. Dwa pierwsze są wyleczalne za pomocą leków doustnych i miejscowych. Dwa ostatnie zazwyczaj wymagają zabiegów chirurgicznych. Im mniejszy stopień zaawansowania hemoroidów, tym łatwiej je wyleczyć. 

www.mayoclinic.org/diseasesconditions/hemorrhoids/symptomscauses

Venoruton forte jest wskazany do stosowania w leczeniu
hemoroidów 2

  • Wygodne leczenie doustne, 1 tab. 2 x dobę

  • Redukuje objawy (ból, krwawienia, świąd, sączenia się płynu surowiczego)

  • Składnik aktywny Venorutonu forte nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży

„Czy jestem w grupie ryzyka?”

Hemoroidy to powszechnie występujący problem zdrowotny. Prawie 3 na 4 osoby w jakimś okresie życia cierpią na hemoroidy. Hemoroidy częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Pomimo, że hemoroidy nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, ich objawy wpływają na jakość życia. Bez prawidłowego leczenia i wczesnej diagnozy choroba może przejść w bardziej zaawansowaną i powodować więcej komplikacji.

Piśmiennictwo

1 WijayanegaraH, MoseJC, AchmadL, SobarnaR, PermadiW. A clinical trial of hydroxyethylrutosides in the treatment of haemorrhoids of pregnancy. J Int Med Res. 1992;20(1):54-60.

2 Charakterystyka Produktu Leczniczego Venoruton Forte