Venoruton® często zadawane pytania

Do czego służy Venoruton®?

Venoruton® to produkt leczniczy do stosowania doustnego w łagodzeniu obrzęków i powiązanych objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak zmęczenie, ciężkość, obrzęki i ból kończyn dolnych, skurcze, parestezje i wrażenie niespokojnych nóg. Można go stosować wspomagająco do wyrobów uciskowych (np. pończoch) u chorych na przewlekłą niewydolność żylną. Do łagodzenia objawów hemoroidów. Do leczenia obrzęku limfatycznego i retinopatii cukrzycowej

Jaka jest postać farmaceutyczna produktu Venoruton®?

Venoruton® do podawania doustnego ma postać tabletek po 500 mg.

Jaka jest substancja czynna produktu Venoruton®?

Venoruton® w postaci tabletek zawiera o-(ß-hydroksyetylo)-rutozydy, które należą do grupy substancji wykazujących działanie ochronne na naczynia krwionośne (a więc mających układowe działanie wazoprotekcyjne). Venoruton® w postaci tabletek stabilizuje ścianę naczyń, zmniejszając jej przepuszczalność, a tym samym ograniczając obrzęk.

Jak działa Venoruton®?

Łagodzi obrzęk kostek spowodowany przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). U pacjentów z żylakami i innymi schorzeniami żył kończyn dolnych te niewielkie naczynia mają zwiększoną przepuszczalność, która powoduje obrzęk kostek. Venoruton® działa na najmniejsze naczynia krwionośne (włośniczki), zmniejszając przepuszczalność ich ścian dla wody i innych substancji. Venoruton zmniejsza obrzęk i łagodzi powiązane z nim objawy, takie jak dyskomfort, uczucie zmęczenia i ciężkości, opuchlizna, ból i wrażenie „niespokojnych” nóg oraz parestezje (uczucie pieczenia lub mrowienia), a także skurcze. Zaleca się, by pacjenci z PNŻ korzystali także z terapii uciskowej (zwykle w postaci pończoch uciskowych). Wykazano, że w takich przypadkach stosowanie Venoruton® przekłada się na dodatkową korzyść. U pacjentów z hemoroidami Venoruton® zmniejsza obrzęk okolicy odbytu i łagodzi objawy takie jak swędzenie, krwawienia i sączenie się wydzieliny. Jeżeli jednak objawy nie ustępują lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Jak korzystać z produktu Venoruton®?

Należy zawsze stosować Venoruton® zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zalecane dawkowanie w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej oraz hemoroidów. 1 tabletka dwa razy na dobę. Złagodzenie objawów powinno być odczuwalne w ciągu 2 tygodni. Leczenie można przerwać po całkowitym ustąpieniu objawów i obrzęku. Jeżeli w ciągu 2 tygodni nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Jak długo maksymalnie można stosować Venoruton®?

Leczenie należy stosować do chwili całkowitego ustąpienia objawów i obrzęku. Złagodzenie objawów powinno być odczuwalne w ciągu 2 tygodni. W przypadku nawrotu objawów można ponownie zastosować leczenie, przyjmując tę samą dawkę lub minimalną dawkę podtrzymującą 500–600 mg Venorutonu na dobę. Leczenie można przerwać po całkowitym ustąpieniu objawów i obrzęku. Jeżeli w ciągu 2 tygodni nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Czy Venoruton® można stosować w leczeniu hemoroidów?

Venoruton® do stosowania doustnego jest wskazany w łagodzeniu objawów hemoroidów. Venoruton® zmniejsza obrzęk w okolicy odbytu i łagodzi objawy takie jak swędzenie, krwawienie i sączenie się wydzieliny. Należy zawsze stosować Venoruton® zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecany przedział dawki to od 600 do 1800 mg o-(beta-hydroksyetylo)-rutozydów na dobę. Zalecany czas leczenia to 1–4 tygodnie. Jeżeli w ciągu 4 tygodni nie nastąpi poprawa lub objawy się nasilą, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Czy Venoruton® można stosować u dzieci?

Nie prowadzono badań klinicznych z udziałem dzieci. W tej grupie przypadki przewlekłej niewydolności żylnej są rzadkie. Nie określono w związku z tym bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu Venoruton® w postaci doustnej u dzieci. Nie zaleca się zatem jego stosowania w tej grupie pacjentów.

Czy Venoruton® można stosować w ciąży?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa produktu Venoruton nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, uważasz, że możesz być w ciąży lub planujesz zajść w ciążę, przed zastosowaniem produktu skonsultuj się z lekarzem.

Czy Venoruton®można stosować jednocześnie z innymi lekami?

Poinformuj swojego lekarza lub farmaceutę, jeżeli przyjmujesz lub niedawno przyjmowałeś inne leki, w tym leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety.

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania produktu Venoruton®?

Jeżeli występuje u Ciebie obrzęk kończyn dolnych w związku z chorobą serca, nerek lub wątroby, przed zastosowaniem produktu Venoruton® skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Nie powinieneś przyjmować produktu Venoruton® do stosowania doustnego ponieważ będzie on w takim przypadku nieskuteczny. Przeciwskazane jest jego stosowanie u pacjentów, u których wystąpiła w przeszłości reakcja nadwrażliwości na o-(beta-hydroksyetylo)-rutozydy lub na jakikolwiek inny składnik preparatu.

Czy Venoruton® ma skutki uboczne?

Podobnie jak wszystkie leki, Venoruton® może powodować działania niepożądane. W rzadkich przypadkach produkt może wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wzdęcia, biegunkę, ból brzucha, dyskomfort trawienny, dyspepsję, wysypkę, świąd i pokrzywkę. W bardzo rzadkich przypadkach Venoruton® może powodować zawroty i ból głowy, zmęczenie, napady gorąca, reakcje nadwrażliwości, reakcję anafilaktoidalną i wstrząs anafilaktyczny. Działania niepożądane są zwykle łagodne. Jeżeli mają charakter nasilony lub utrzymują się przez więcej niż kilka dni, należy przerwać stosowanie produktu i skonsultować się z lekarzem. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli wystąpią inne reakcje potencjalnie spowodowane przez Venoruton.

Gdzie można kupić Venoruton®?

Venoruton® można kupić w większości aptek stacjonarnych i internetowych. Jest to lek dostępny bez recepty. W razie wątpliwości lub pytań należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Venoruton®?

Przechowywać w oryginalnym opakowaniu. Chronić przed wilgocią. Informacje o warunkach przechowywania należy uzupełnić dla danego kraju zgodnie z treścią raportu z badania stabilności dla danej strefy klimatycznej oraz z przepisami krajowymi.

Hirudoid® często zadawane pytania

Co to jest Hirudoid® i w jakim celu się go stosuje?

Hirudoid® to produkt leczniczy do stosowania miejscowego w zapobieganiu i leczeniu zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych oraz nacieków spowodowanych przez wlew dożylny lub zastrzyki. Jest także wskazany w leczeniu pomocniczym krwiaków, zasinień, opuchlizny i obrzęku.

Jaka jest postać farmaceutyczna produktu Hirudoid®?

Hirudoid® dostępny jest w postaci żelu oraz maści do stosowania zewnętrznego na skórę:

  • Hirudoid® maść i żel 3 mg/ g

Jaka jest substancja czynna produktu Hirudoid®?

Substancją czynną produktu Hirudoid® jest mukopolisacharydowy polisiarczan 300 mg na 100 g.

Jak działa Hirudoid®?

Hirudoid® zawiera organo-heparynoid (polisiarczan mukopolisacharydowy) wykazujący miejscowe działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przyspieszające wchłanianie krwiaków i obrzęków.

Jak stosować Hirudoid®?

  • Należy zawsze stosować Hirudoid® zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Hirudoid® jest przeznaczony do stosowania na skórę. Należy nanieść 3–5 cm kremu lub żelu (lub więcej w razie potrzeby, na przykład na początku leczenia) kilka razy dziennie na leczoną okolicę ciała.
  • W przypadku bardzo bolesnego stanu zapalnego lub obecności zakrzepów, należy dokładnie rozprowadzić krem Hirudoid w zmienionej okolicy, a następnie przykryć np. kompresem gazowym. (Ze względu na zawartość alkoholu, żelu Hirudoid nie należy stosować pod bandaż).
  • Hirudoid® jest skuteczny w stosowaniu do fono- i jonoforezy. Przy jono i fonoforezie Hirudoid jest podawany pod katodę.
  • Nie stosować, jeżeli w zmienionej chorobowo okolicy skóry występuje zakażenie. Należy unikać kontaktu Hirudoidu z oczami, błonami śluzowymi oraz otwartymi ranami.
  • Nie stosować Hirudoid® po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień wskazanego miesiąca.

Jak długo można maksymalnie stosować Hirudoid®?

Nie określono maksymalnego dopuszczalnego czasu stosowania Hirudoidu®. Jeżeli jednak objawy utrzymują się lub nasilają, należy skonsultować się z lekarzem. Nie przekraczać zalecanej dawki.

Czy Hirudoid® można stosować do leczenia krwiaków?

Tak, Hirudoid® można stosować na niewielkie krwiaki spowodowane urazem tępym lub na łagodne zasinienia. Hirudoid® wnika w głąb skóry, sprzyja regeneracji tkanek oraz zmniejszeniu obrzęku i stanu zapalnego. Tym samym Hirudoid® przyspiesza wchłanianie się krwiaków. W przypadku silnego bólu lub podejrzenia uszkodzenia tkanek głębokich zastosowanie Hirudoidu nie zastępuje konsultacji z lekarzem.

Czy Hirudoid® można stosować na pajączki lub żylaki kończyn dolnych?

Hirudoid® jest wskazany do stosowania w leczeniu wspomagającym żylaków, ale ich nie usuwa ani nie zapobiega ich powstawaniu.

Czy Hirudoid® można stosować u dzieci?

Nie, Hirudoid® można stosować jedynie u osób dorosłych.

Czy Hirudoid® można stosować w ciąży?

Nie opisano dotąd żadnych skutków działania Hirudoidu®, które stanowiłyby przeciwskazanie do jego stosowania w czasie ciąży i karmienia piersią. Doświadczenie kliniczne nie wskazuje na teratogenne działanie leku. Jednak dopóty, dopóki nie będą dostępne obiektywne dane, należy unikać stosowania Hirudoidu na dużej powierzchni skóry w czasie ciąży i karmienia piersią.

Czy Hirudoid® można stosować po zabiegu chirurgicznym?

Hirudoid® może pomóc zmniejszyć zasinienie skóry po zabiegu chirurgicznym, ponieważ sprzyja wchłanianiu się powierzchownych zakrzepów, przeciwdziała miejscowym procesom zapalnym i przyspiesza resorpcję krwiaków i obrzęków.

Czy Hirudoid® można stosować do leczenia krwiaków lub obrzęku po zastrzyku?

Tak, lek można stosować po zastrzykach, jako że Hirudoid® łagodzi stan zapalny, zmniejsza obrzęk i zasinienie spowodowane krwiakami lub zabiegiem chirurgicznym i tym podobnymi czynnikami.

Czy Hirudoid® można stosować do usuwania rozstępów?

Nie przeprowadzono w tym zakresie żadnych badań klinicznych, więc produkt nie jest odpowiedni do stosowania w tej konkretnej sytuacji.

Czy Hirudoid® można stosować do łagodzenia skurczy mięśni nóg?

Nie przeprowadzono w tym zakresie żadnych badań klinicznych, więc produkt nie jest odpowiedni do stosowania w tej konkretnej sytuacji.

Czy Hirudoid® można stosować do wspomagania gojenia po zabiegu cesarskiego cięcia?

Hirudoid® może pomóc zmniejszyć zasinienie skóry po zabiegu chirurgicznym, ponieważ zapobiega tworzeniu się powierzchownych zakrzepów i sprzyja ich wchłanianiu, przeciwdziała miejscowym procesom zapalnym i przyspiesza resorpcję krwiaków i obrzęków. Nie przeprowadzono dotąd badań klinicznych dotyczących stosowania produktu jako środka gojącego.

Czy Hirudoid® można stosować na otwarte rany?

Nie, nie należy stosować Hirudoidu na otwarte rany ani na objęte zakażeniem zmiany skórne w poddawanych leczeniu okolicach ciała. Należy unikać kontaktu Hirudoidu z oczami i błonami śluzowymi.

Czy Hirudoid® można stosować jednocześnie z innymi lekami?

Poinformuj swojego lekarza lub farmaceutę, jeżeli przyjmujesz lub niedawno przyjmowałeś inne leki, w tym leki dostępne bez recepty. Nie stwierdzono żadnych interakcji Hirudoidu z innymi produktami leczniczymi ani żadnych innych interakcji.

Czy istnieją przeciwskazania do stosowania Hirudoidu?

Nie są znane żadne przeciwskazania do stosowania Hirudoidu. Nie należy jednak stosować Hirudoid® u osób uczulonych (nadwrażliwych) na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik Hirudoidu.

Czy stosowanie Hirudoid® powoduje działania niepożądane?

Jak wszystkie leki, Hirudoid® może powodować działania niepożądane, choć nie u każdego one wystąpią. Nie pojawią się one u wszystkich osób stosujących produkt. W rzadkich przypadkach może wystąpić podrażnienie skóry lub wyprysk kontaktowy. Jeżeli wymienione działania niepożądane nasilą się lub jeżeli wystąpią jakiekolwiek inne działania niepożądane, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Gdzie można kupić Hirudoid®?

Hirudoid® można kupić w większości aptek stacjonarnych i internetowych. Jest to lek dostępny bez recepty. W razie wątpliwości lub pytań należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak przechowywać Hirudoid®?

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Email: drugsafety.pl@stada.com
Tel: +48 22 737 79 20